Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama 2017

849

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama – Üretim, bir ülkenin kalkınması ve ilerlemesi için olmazsa olmazlardandır. Üretimin temelinde fabrikasyondan ziyade tarım ve hayvancılıkla ilgili hammadde üretimi yatmaktadır. 21. Yüzyılda üretimin önemi daha bariz hale gelmiştir. Tüketim toplumunda üretici sayısı günden güne azalmaktadır.

Ülkemizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 1924 yılında kurulmuş olup çiftçiyi ve üreticiyi desteklemek, üretim miktarını yıldan yıla artırmak amacıyla varlığını sürdürmektedir. Her yıl üretim miktarının artması ve üreticiyi teşvik etmek için tarımsal destekleme ödenekleri belirlenmekte, bu doğrultuda devlet desteğiyle ve bakanlık eliyle hibe şeklinde ödemeler yapılmaktadır.  Ödemeler, ürün cinsine ve ürün birimine göre değişmekte olup yıldan yıla artış göstermektedir.

Tarımsal desteklemenin birçok faydası vardır. Üretim için verilen destek oranı arttıkça çiftçinin sırtındaki yük azalmakta, üretim miktarı artmakta, nadasa bırakılan ve çorak kalan toprak dekarı azalmaktadır. Son yıllarda yaş sebze ve meyve ihracatında gündemden düşmeyen organik tarım ve iyi tarım sertifikası devlet tarafından destekli olarak verilmekte, dünya üzerinde ihracat prestijimizin artmasını sağlanmaktadır.

Bakanlıkça belirlenen destek ödemesi alınabilmesi için gereken şartlar şu şekildedir;

 1. Çiftçi kayıt sistemine kayıt olunması ve kaydın her yıl güncellenmesi
 2. Fark ödemesi için gereken süre içinde başvuru yapılması
 3. İlave sözleşmeli üretim desteğinden yararlanılabilmesi için sözleşmelerin kayıtlı olunan il/ilçe müdürlüklerine teslim edilmesi
 4. Çiftçi kayıt sistemi kayıtlarının ve destek başvurularının üretim yapılacak arazilerin bulunduğu il/ilçe müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.
 5. Tarımsal destek için müracaat edilen toplam arazi miktarı en az 1 dekar olmalıdır.

Tarımsal destek ödemeleri  T.C. Ziraat Bankası aracılığı ile çiftçi T.C. kimlik numarasının son hanesine göre yapılmaktadır.

2017 Tarımsal Destek Ödemeleri

Milyonlarca çiftçinin ektikleri ürün cinsine ve dönüm miktarına göre alacağı ödeme tutarları belirlendi. 2016 yılına göre pamuk ve mısır için ayrılan destekleme bütçesi artırılmış, bunun yanında %50 mazot desteği için ayrılan bütçe 2 milyar lira olmuştur. Hayvancılık desteklemelerinde ise yine buzağı destekleri ödedir.

Dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanı Faruk Çelik’in yaptığı açıklamaya göre 2017 yılı için çiftçi destekleme ödeneğine ayrılan miktar toplam 12.8 milyar lira olarak belirlendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre tarım hibe desteği üretim cinsine göre ayrıldığında;

 • fındık üreticileri için 835 milyon lira,
 • yağlı tohumlu bitki üreticileri için (pamuk, ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, aspir) 1 milyar 492 milyon lira,
 • mısır üreticileri için 120 milyon lira,
 • yaş çay üreticileri için 192 milyon lira,
 • hububat üreticileri için ise 360 milyar lira ayrılmıştır.
 • Yem bitkileri üreticileri için 88 milyon lira,
 • su ürünleri üreticileri için 5 milyon lira,
 • çiğ süt üreticileri için 120 milyon lira,
 • buzağı yetiştiricileri için 850 milyon lira,
 • büyükbaş hayvan yetiştiriciliği desteği için 75 milyon lira,
 • çay budama masrafları için 2,5 milyon lira,
 • bombus arısı üretimi için 8,5 milyon lira,
 • sertifikalı tohum kullanımı desteklemesi için 60 milyon lira,
 • sertifikalı fidan kullanımı desteklemesi için 10 milyon lira,
 • kırsal kesim kalkınma yatırımları desteklemesi için 15,3 milyon lira olmak üzere toplam 4 milyar 210 milyon liralık tarımsal destek uygulaması 31 Mart 2017 tarihi ile başlatıldı.

Tarımsal destekleme alanı günümüzde hayli genişlemiş olup mazot, gübre ve toprak analizi desteği de sağlanmaktadır. Çiftçi kayıt sisteminde çiftçinin işlediği görünen tarım arazileri miktarına göre belirlenen mazot ve gübre desteği ödemesi yapılmaktadır. Arazide işlendiği bildirilen ürün cinsi, destek oranını ve dolayısıyla alınan destek miktarını etkilemektedir. 2017’de en revaçta mazot desteği pamuk ve çeltik üretimindedir.

Organik tarım desteklemesi de günden güne daha önemli hale gelmektedir. Organik tarım desteği alınabilmesi için öncelikle çiftçi kayıt sistemi dışında Organik Tarım Bilgi Sistemi’ne (OTBİS) kayıt olunması gereklidir.

İyi Tarım Uygulaması kapsamında özellikle yaş meyve ve sebze üretiminde birçok toptan/perakende alıcı kurum İyi Tarım Sertifikası olan üreticiden ürün almaktadır. İyi Tarım Uygulaması sertifikaları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yetkilendirilen kurumlarca verilmektedir. Üreticilerin üretim yaptığı il/ilçedeki yetkili kuruma başvuruda bulunması, gübre toprak ve yaprak analizlerinin yapılması ve analiz sonuçlarında insan sağlığına zararlı kimyasal tespitinin negatif olması İyi Tarım Sertifikası’na hak kazanılması için yeterlidir.

Fark Ödemesi Desteklemesi, bakanlık tarafından belirlenen tarım havzaları, havzaların kapsadığı iller ve yetiştirilen ürün cinsine göre verilir.

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Destekleme ödemelerinin en iyi avantajlarından biri de bankamatiklerden yüksek miktardan para çekebilmektedir. Destekleme ödemeleri esnasında Ziraat bankası çok kalabalık olduğundan dolayı ATM’den yükü hafifletmek için para çekme limitini yükseltmektedirler. Babam desteklemelerini çekerken ATM’den 6.000 TL çekebiliyordum günlük. Gece 12’den önce gider 6.000 TL çeker 12’den sonra da 6.000 Çekerdim sıra olmadan çok hızlı bir şekilde…

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama işlemleri internet bankacılığından, mobil şubeden, şubelerden, ATM’lerden ve telefon bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. Hatta Ziraat bakiye sorgulama ile hesabınıza para yatmış mı yatmamış mı detaylı olarak görebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.