Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

SWOT; Bakkala da Lazım, Bankaya da

66

SWOT; Bakkala da Lazım, Bankaya da – Üsküdar’da oturuyorum. Evime sadece 100-150 mt. mesafede olan bakkalların sayısı 10’dan fazla, ayrıca 2 tane de büyük zincirlerin indirim marketi var.

Herhalde mahallenin eski olması, nüfusun kalabalıklığı biraz da yokuşların çokluğu her köşe başında bir bakkal açılmasını sağlamış. Ben bu bakkallardan bir tanesini tüm bakkalara ve marketlere rağmen özellikle tercih ediyorum, bakkala ulaşırken de bayağı bir yokuşu göze alıyorum ve daha yakın bazı bakkallar olsa da burası favorim. Şimdi bu tercihimi biz bankacıların kredi değerlendirmesinde sıklıkla kulandıkları SWOT (Güçlü, Zayıf, Fırsat, Tehdit) analizi ile temellendirmeye çalışalım.

Favori bakkalım için SWOT, 3’er madde ile,
S (Güçlü Yönleri)
 1. En basit bir alışverişte, mesela sadece bir ekmek alsam bile ayrılırken mutlaka Allah razı olsun diyor acayip hoşuma gidiyor.
 2. Gece 11’den sonra ancak kapanıyor, geç vakitte alışveriş imkanı var.
 3. İhtiyaç halinde eve gönderebiliyor, telefon açıp önceden alınacakları hazırlatıp hemen uğrayıp almak da mümkün.
W (Zayıf Yönleri)
 1. Marketler genelde daha ucuz, dolayısıyla her alışverişte markete göre zarar ediyorum, üstelik kredi kartı da geçmiyor.
 2. Arabayla gitmem gerekse gidemem çünkü park yeri yok.
 3. Giderken yokuş iniyorum, ama dönüşte elimde torbalarla dik yokuşu tırmanmam gerekiyor.
O (Fırsatlar)
 1. Mahallede kısa sürede sevildi, müşterisi devamlı artacak.
 2. Satışı çok, sirkülasyon yüksek, her zaman taze ürün satan daha çok iş yapacak.
 3. Artan müşteri güveniyle birlikte kar marjı da yüksek kalacak.
T (Tehditler)
 1. Marketler bölgede çoğalıyor.
 2. Ölçek küçük olduğundan ürünleri pahalı alıp pahalı satıyor.
 3. Çok fazla büyüme imkanı yok.
Esasında ben duygusal bir tercih yapıyorum ve güçlü yönlerdeki 1. madde olan bakkalın her seferinde hayır duası etmesi benim bu bakkalı tercih etmemde esas faktör oluyor. Bakkalın daima taze olarak bulacağımdan emin olduğum ürünleri ve güleryüzlü hizmeti ile bütünleşince de devamlı olarak ayaklarım beni oraya götürüyor. Şimdi bir bankayı tercih ederken banka müşterileri olarak aslında ne yapıyoruz bunu anlamaya çalışalım.
Banka tercihini etkileyen temel faktörler eskiden beri ilgi çeken bir konu olmuş ve çeşitli araştırmalar yapılmış; özet olarak da fiyat, hizmet ve güven kavramları öne çıkmıştır. Banka deyince doğrudan para akla geliyor ve bizler de bankacılıkla ilgili ihtiyaçlarımızda önce bankalar içinde en uygun fiyat arayışına girdiğimizden fiyat kavramı öne çıkıyor. Peki tek bir ürünün fiyatı tek başına bir bankayla çalışmak için yeterli midir? Veya bir bankayla çalışmaya başlarken hesabın açılışından o hesaptaki kredi harici oluşacak çeşitli bankacılık işlemlerine kadar tüm fiyatı biliyor muyuz? Veya bırakalım bir bankayı ve bankacılık ürününü, herhangi bir üründe en ucuza ulaşmak her zaman en doğru arayış mıdır? Son olarak, bir bankanın devamlı en ucuz olmayı vaad etmesi mümkün müdür? Yani ben bu fiyat işine bayağı bir şüpheyle yaklaşıyorum ve tercihimde etkili olmakla birlikte tek başına fiyat karar vermemi sağlamaz.
Bankadan aldığım hizmetin devamlılığı ve her zaman ihtiyaçlarım için yanımda olacağını bilmem önemli. Banka ihtiyacımı anlıyor mu? İhtiyacıma uygun çözümü sunabiliyor mu? İşimi hızlı ve sorunsuz halledebiliyor muyum? Benden habersiz hesabımdan çeşitli isimler altında masraflar kesiliyor mu? Her durumda bankanın benim için elinden geleni yapacağına güveniyor muyum? Çalıştığım bankanın şubesine girdiğimde ne hissediyorum? Ayaklarım geri geri mi gidiyor, yoksa şubede bir müşteri olarak kendimi bankanın bir parçası hissediyor muyum? İnternet şubesi kullanışlı mı? Çağrı merkezine kolay ulaşabiliyor muyum? Bankacılar benim işime ve bana önem veriyor mu? Bankam her zaman en düşük fiyatı verme sözü veremez onu anladık, peki her zaman dürüst olma ve hesabıma yan gözle bakmayacağının sözünü veriyor mu?
Ben yazının başında, tercih ettiğim bakkalın SWOT’unu yaptım; bir müşteri olarak çalıştığınız bankaların SWOT’unu yapmaya ne dersiniz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.