Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

Ons Hesaplama Nasıl Yapılır?

ONS Hesabı Açan Bankalar

73

Ons Hesaplama Nasıl Yapılır – Altın, gümüş, elmas ve daha ismini bile bilmediğimiz pek çok değerli taşlar, herkesin sahip olmak istedikleri mücevherler arasında yer almaktadır. Bu taşların değerleri çıkarıldıkları madenlere göre değiştiği gibi kütlelerine göre de değişmektedir.

Dünyada herkes tarafından sahip olmak istenilen bu değerli taşların kütle ölçümünde kullanılan birime ‘’ons’’ ismi verilmektedir. Bu kullanılan birim OZ ve ONS ile sembolize edilmektedir. Ons ’un kabul edildiği değer ülkelere göre değişiklik gösterse de arada büyük bir fark oluşturmasına sebep olacak kadar farklı değildir.

Ons, Avoirdupois ve Troya onsu olmak üzere iki farklı başlık altında incelenmektedir.  Avoirdupois yaygın olarak kullanılan bir değerdir. Yaklaşık olarak bu türün değeri 28. 349523125 gram yapmaktadır. Troya ise Fransa’nın Troyes şehrinde kullanılmaya başlanan Troy Ağırlık Sistemi’ne ait olan bir ölçü birimidir. Bu ons türü altın, elmas, gümüş, yakut gibi değerli taşların ve metallerin kütlesini ölçmek için kullanılmaktadır.

Bu ons türü, diğerine göre 9.7 kat daha fazla ağırdır. Bu türün değeri ise yaklaşık olarak 31.1034768 gram yapmaktadır. Fakat bu değerin rakamları saf altın için geçerli olmaktadır. Ayrıca bu birimin ismi ülkelere göre farklılık göstermektedir. Macaristan ve Hırvatistan’da Okka kelimesi ile ifade edilirken, Polonya’da Unze, İspanyolca ve Portekizce kullanılan ülkelerin genelinde Onca olarak ifade edilmektedir.

Gram altın ve Ons altın birbirinden farklı kavramlardır. Ons altın değerleri bütün yatırımcıları etkilediği gibi merkez bankaları da etkilemektedir. Bu bankalar arasında sizler için yatırım yapmakta olan bankalar da etkilemektedir.

Bu değerlerde yaşanan değişiklikler, sizlerin yatırım olarak gördüğünüz eşyalarınızın sahip olduğu değerleri de doğrudan etkilemektedir. Ancak gram altın fiyatları merkez bankalarını ya da yatırımcıları etkilememektedir. Çünkü gram altınlar dünya ile alakalı olan genel bir kavram değil, Türkiye ile alakalı bir kavramdır.

Gram altının sahip olduğu değer, Türkiye’de yaşanan durumlara ve borsalara bağlı olarak artış ya da düşüş yaşamaktadır. Bu değerler ise bu artışlar ve düşüşlere göre değişiklik göstermektedir. Bunun nedenleri arasında Türk lirasının da diğer liralara göre farklı olması ve Türk lirasının sahip olduğu kendi değeri yer almaktadır.

Yani Ons altın ile ilgili olan değişiklikler bütün dünyayı etkilemeye sebep olurken, gram altına etki etmemektedir.  Bu yüzden Ons hesabı olanlardan daha büyük kazanç sağlanmaktadır.  Çünkü bu değerler dünya arasında kullanılan ve bilinen değerler olduğu için, herkes tarafından kullanılmaya ve yatırım yapılmaya başlanmaktadır. Ons değerleri de bazı faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ons Hesaplama – O yüzden sizde bu değerlere ulaşmak için hesap yaparken şimdiki değerini baz almaya önem vermelisiniz. Aksi takdirde hesaplarınız sizlere doğru sonuçlar vermeyecek, farklı değerler ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Şimdiki ons değerini 31,10’a bölmelisiniz ve elde ettiğiniz sonucu o zamanki dolar kuru ile çarp malısınız. Böylelikle 24 ayar gram altının fiyatına ulaşabilirsiniz.

Örneğin şuan ki ons değeri 1752 değerindeyse bu değer 31,10’ bölünür ve o zamanki dolar kuruyla, yani 1.77 ile çarpılır. Bu sonuç 99.24 çıkacaktır ve size 24 ayar gram altının fiyatını verecektir. Yani bir başka örnek ile şu şekilde de gösterilebilir; bir gram altının fiyatının 93,2 TL olduğunu düşünmeniz durumunda bu fiyatı, şuan ki ons değeri ile çarpmanız gerekecektir. Yani 93,2 x 3,10 yaparak, çıkan sonucu 2,20’ye bölmemiz gerekecek. Çünkü 93,2 TL’nin dolar kurunu hesaplarsak 2,20 TL bir fiyat ortaya çıkıyor. Bu yüzden 93,2 x 3.10 / 2.20 işlemini yapmanız gerekecek. Bu sonuç ise 1317 ons değeri çıkıyor. Sizde bu işlemler sayesinde ons değerini ya da 24 ayar gram altının değerini kolayca bulabilirsiniz.  Ons Hesaplama işlemi bu şekilde yapılmaktadır.

Ons’un Değeri Neden Düşer Ya da Neden Azalır?

Bu değerlerin değişmesini etkileyen en büyük ve en önemli etken, dolar kurlarında değişiklikler olmasıdır. Bu değişiklikler, Ons’un değerini doğrudan etkilemektedir. Altın değerleri petroldeki fiyatları etkilediği gibi, petroldeki düşüşler ve artışlarda altın değerlerini etkilemektedir.

Yani petrol fiyatlarında değişiklikler olması, bu değerlerde de değişiklikler olmasına sebep olacaktır. Dolar, petrol ve altın gibi bütün borsa değerleri birbirleri ile ilişki içerisindedir. Yani bunlardan herhangi birinde artış ya da düşüş olması, diğerlerini de doğrudan etkilemektedir.

Ons Hesabı Açan Bankalar

Ons hesabı açan banka diye soran ziyaretçilerimiz var. Bankalar altın hesabını açmaktadır hesaplarda ki altın hesaplama işlemi ons üzerinden değil gram üzerinden yapılmaktadır.  Yani 1 ons :31,10 gram etmektedir. 1 ons alacaksanız gram olarak 31,10 gram olarak alırsınız. Tüm bankalar altın hesabı açtığını hatırlatalım. Banka şubesinden veya internet bankacılığından hesap açabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.