Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

Öğrenci Kredi Kartları 8 Alternatif Kart

72

Öğrenci Kredi Kartları 8 Alternatif Kart – Öğrencilerin birçoğu, sabit ve düzenli bir geliri olmaması nedeniyle, eğitim masraflarını karşılarken çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Günümüzde neredeyse bütün bankalar, öğrencilere düşük limitteki kredi kartlarını sunmakta ve ödeme kolaylığı ile, eğitimlerine yardımcı olmaktadır. Bankaların öğrencilere kredi kartı sunmasındaki diğer bir sebep, üniversitelilerin ileride büyük potansiyele sahip bir müşteri portfoyünde yer alıyor olmasından dolayıdır.

Öğrenci Kredi Kartları nın Avantajları Nelerdir?

Öğrencilere sunulan kredi kartlarının limitleri, son derece düşük seviyelerdedir. Bu durum aslında birçok öğrenci tarafından dezavantaj gibi gözükse de, aslında büyük bir avantajdır. Çünkü bu durum ile, borçlanma kapasiteleri düşük ve kredi kartlarını ödememeleri durumunda ortaya çıkacak olan faiz tutarları da en azından dip seviyelerde olacaktır. Buna ek olarak öğrenci kredi kartlarında, ek indirimler, anlaşma üye işyerlerine fırsatlar verilmektedir. Bunun dışında, öğrencilerin kredi kartlarının geç ödenmesi durumunda düşük faiz uygulanmaktadır ve yıllık kart aidatları çok düşüktür.

Öğrenci Kredi Kartları na Başvuru Koşulları Nedir?

 • 18 – 25 yaş arasında yer almak, (25 yaş üst sınırını bazı bankalar pek önemsemez ve 1-2 yaş esneklik gösterebilirler.)
 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi fotokopisi,
 • TC vatandaşı olmak,
 • Tüketici sözleşmesini detaylı okuyup ardından imzalamak,
 • Öğrenci belgesi, (Açıköğretim fakültelerinde okuyan birçok öğrencinin başvuruları, red sonuçlanabilir)

Öğrenci Kredi Kartlarına Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Öğrenci kredi kartlarına başvurmak için, en yakın banka şubesine gidebilirsiniz. Bunun dışında, internetten kredi kartı başvurusu veya telefon bankacılığını kullanarak da başvurular açabilirsiniz. Hangi yol ile kredi kartına başvuru yaparsanız yapın, istenilen belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekmektedir. Fakat önceden bankayla çeşitli sebeplerden dolayı çalıştıysanız, sadece tüketici sözleşmesiniz imzalamanız yeterli olacaktır.

Bankaların Öğrencilere Sunmuş Olduğu Kredi Kartları

Günümüzde birçok öğrenci tarafından avantajlı öğrenci kredi kartı olarak nitelendirilen, kredi kartları aşağıdaki gibidir. Aşağıda yazılmış olan bilgiler, 2017 yılına ilişkin detaylardır. İlerleyen zamanlarda bazı değişiklikler olabilir. Aşağıda yazılan bankaların kredi kartları arasında en çok tercih edilen kredi kartı, İş’te Üniversiteli’dir. Bu kartın devamında Yapı Kredi Play gelmektedir.

 • İş Bankası – İş’te Üniversiteli,
 • Garanti Bankası – Bonus Genç,
 • Yapı Kredi Bankası – Play,
 • Axess – exi26,
 • Vakıfbank – Like           ·  Ziraat Bankası – Genç Bankkart,                                                                                                                                        ·  HSBC – Campus,
 • TEB – ÜniversiTEB
 • Akbank- Exi26

Akbank tarafından sunulan ve axess özelliği bulunduran bu kart için, yıllık bir aidat veya ekstra ücret istenmiyor. Fakat daha sonralardan yıllık kart ücreti, 20 TL olarak tahsis ediliyor. Öğrencilere özel 12 aya kadar taksit imkanı ve 3 ay gibi bir süre erteleme imkanı veriyor.

 • İş Bankası- İş’te Üniversiteli

Öğrencilerin neredeyse çoğunun kullandığı kredi kartı olan İş’te Üniversiteli, Maximum kart özelliği göstermekte ve hiçbir şekilde kart ücreti alınmamaktadır. İş’te Üniversiteli Kredi kartı için maksimum limit, 600 TL olarak belirlenmiştir. Fakat ödemelerinizi her ay düzenli bir şekilde yaparsanız, limitinizi de eş zamanlı olarak artabilir.

 • TEB- ÜniversiTEB

Bonus özellikli bir kredi kartı olmasından ötürü, Bonus kampanyalarının olduğu alanlarda bu kredi kartını kullanabilirsiniz. Bu kartın da yıllık ücreti 8 TL olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak haftaiçi 100 TL civarında bir harcama yaparsanız, hafta sonu için geçerli sinema ve tiyatro biletlerinizi %50 indirim ile alabiliyorsunuz. Bunun dışında havale işlemleriniz de ücretsiz.

 • HSBC- Advantage Campus

Üniversite öğrencilerine en kolay kredi kartı veren banka HSBC Bankası’dır. Advantage kart özelliklerini içerisinde barındıran bir kredi kartıdır. Yıllık ücreti ise, 42 TL olarak açıklığa kavuşturulmuştur. Aynı şekilde ödemelerinizi düzenli yaparsanız eğer, kart limitiniz üst seviyelere çıkabilir.

 • Yapı Kredi- Play

Yapı Kredi Play kartın yıllık ücreti 76 TL olmakta ve 1000 TL kadar ulaşmaktadır. Öğrenci belgenizi ibraz ettiğiniz takdirde, yıllık kart ücreti hiçbir şekilde alınmamaktadır.

 • Garanti- Bonus Genç

Bonus özelliğini içerisinde barındıran Bonus Genç için, yıllık bir aidat alınmamaktadır. Gençlere yönelik avantajlı ve fırsat dolu bir kredi kartı olduğunu söyleyebiliriz. Yaygın bulunan ATM’leri sayesinde, nakit ihtiyaçlarınızı hızlı bir şekilde giderebilirsiniz.

 • Vakıflar Bankası- Like

World özelliği gösteren Like kart ile, World anlaşması olan tüm üye işyerlerinde taksitlendirme yapabilir ve avantajlardan yararlanabilirsiniz. Kredi kartının yıllık 15 TL gibi düşük bir ücreti bulunuyor. Fakat gelen ekstrenizi posta yoluyla değil de, elektronik mail yoluyla almak isterseniz 15 TL’yi ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

 • Ziraat Bankası- Genç Bankkart

Maximum kart özelliğini içerisinde barındıran bir kredi kartıdır. Bu banka öğrencilerden 5 yıllık bir süre zarfı boyunca kart ücreti almamaktadır. Lisans öğrencilerine 600 TL, yüksek lisans öğrencilerine 900 TL, doktora öğrencilerine ise 1100 TL limit vermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.