Banka ve Kredi Rehberi Sitesi
Tarama Kategorisi

Kredi Notu

Bu kategorimizde kredi notu ile ilgili bilgiler almaktadır. Sorgulama öğrenme ve yükseltme teknikler ile  ilgili detaylı anlatımlar yer almaktadır.

Bankacılık sistemine dahil olan her müşterinin bir kredi puanı notu bulunur. Müşterinin yaptığı başvurularda kullanılan kredi notu uygulaması başvuru sahiplerinin; çok riskli, riskli az riskli ve güvenilir olarak kategorilere ayrılmasını sağlar.

Kredi Notu Sorgulama

Müşteriler kendi kredi notlarını sorgulayarak başvuruları hakkında önceden fikir edinebilirler. Bankalar kredi ve kredi kartı başvurularında bu puanlama sistemini dikkate alır. Türkiye’de bankacılık ve finans sektörünün kullandığı kredi not aralığı 0-1900’dür. TC kimlik numarası girilerek kredi puanı  sorgulaması kolay bir şekilde yapılabilir.

Her müşterinin farklı kredi puanına sahip olabileceği gibi bankaların da her müşteriden beklentisi farklıdır. Kredi ödemelerinde yaşanan düzelmeler kredi notunun da zaman içinde düzelmesini sağlar. Kredi puanı, bankalar dışında hizmet veren kredi kuruluşları tarafından da kullanılır.