Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

Kredi Kartını İnternetten Alışveriş Onayı Muhabbeti Neyin Nesi!

51

Kredi Kartını İnternetten Alışveriş Onayı Muhabbeti Neyin Nesi – Kredi kartı kullanıcıları ve kullanmayanları son günlerde kredi kartı internetten alışveriş onayı muhabbetti dönüyor gerek Tv’lerde gerekse de internette 17 Ağustosa kadar onay vermeniz gerekiyordu fakat bu süreyi 31 Aralık’a kadar uzatıldı.

Ben genelde bu muhabbetler pek girmem, Haberler bir felaket gelecek gibi gösteriyor İnternetten araştırayım diyorsun sağlam bir bilgi yok haberlerin hep hit çekmek için yapılmış spam haberler adam gibi bir bilgi yok. Bende bu konu hakkında yazı yazma niyetinde değilim ama muhabbetti çok uzayınca kendi bildiklerimi sizinle paylaşayım.

Kredi kartı alırken genelde tüm kredi kartları internet alışverişine kapalı oluyor. Siz isterseniz müşteri hizmetlerinden isterseniz de İnternet bankacılığından kartınızı alışverişe açabiliyor veya kapatabiliyorsunuz.

Ama bazı bankalar müşterilerine kartları İnternet alışverişine açıp gönderiyor çok düşük bir ihtimal. BDDK aldığı kararlar artık tüm kartlar İnternet alışverişine kapalı olarak gönderilecek.

Geçenlerde bende İnternet bankacılığına giriş yapmıştım orada 17 ağustostan sonra kartınız internet alışverişine kapatılacak denir açmak için tıklayınız diyordu. Tıkladım açtırdım çünkü benim tüm işlemlerim İnternet üzerinden kredi kartını alma sebebim İnternet alışveriş yapmak zaten 🙂

BDDK neden bu kararı verdi peki Araştırmalarıma göre her yıl milyarlarca lira alışveriş yapılıyor kredi kartı üzerinden. BDDK’da harcamaları kısmak için böyle bir karar almış hiçte gerek yok, kullanacak olan zaten açtırıyor kullanmayacak olan da zaten kapatıyor.

İnternet Alışverişlerinde Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Benim bir arkadaşım var, İnternetten sadece su elektrik faturalarını öder Ödeyeceği zaman mobil bankacılığa giriyor kartını internet alışverişine açıyor faturalarını ödüyor ondan sonra tekrardan mobil bankacılıktan internet alışverişine kapatıyor.

Arkadaşım bu işlemi her ay yapıyor yorulmadan bıkmadan usanmadan. Kendince güvenliğini bu şekilde sağlıyor. Bende internet alışverişlerinde kesinlikle asıl kredi kartımı kullanmıyorum. Bu konuda taviz vermiyorum, Çünkü alışveriş yaptığımız sitelerde faturaları ödediğimiz sitelerde bir güvenlik açığı bana pahalıya patlayabilir. Hatta arkadaşımın su borcunu ödemek için kullandığı web sitesine bir ara bende girdim arkadaşın faturasını ödemek için baktım eset antivirüs programı hemen virüs uyarısında bulundu. Sitede bir virüs vardı…

Durumun vahametini bu şekilde açıklayabilirim. Ve arkadaşın bu yönteminin ne kadar yerinde olduğunu görmüş oldum. Ben ise internet alışverişlerinde sanal kredi kartı kullanıyorum. Sanal kredi kartını mobil ve internet bankacılığından açtırıyorum limiti ben belirliyorum. Alışverişimin miktarı kadar limiti belirliyorum. güvenlik şüphesi gördüğümde ise sanal kartı kapattırıp yeni bir kart açıyorum.

 

Kredi Kartını İnternetten Alışveriş Onayı internet bankacılığından mobil bankacılığından sms bankacılığından telefon bankacılığından açtırabilirsiniz.

 

kısaca boş bir muhabbet..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.