Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

Kredi Kartı İle Dolar Üzerinden Alışveriş Yapma

288

 Kredi Kartı İle Dolar Üzerinden Alışveriş Yapma – Yurt dışı gezilerinde veya internet üzerinden yapılan alışverişlerde, kredi kartından para ülke para birimiyle tahsil edilen harcamaların kredi kartına nasıl şekilde yansıyacağı ve ödemeleri de nasıl yapılacağı konusunda sıklıkla sorulan sorular var. Öncelikle bankadan bankaya ve hatta aynı bankanın bir kartında diğer kartına göre değişiklik olabilen kartları mevcuttur.

Bankalar genellikle kredi kartı üzerinden yapılan döviz harcamalarını TL’ye çevirip ay son ekstrenize yansıtırlarken, bazı bankalar veya kart türlerinden döviz harcamalarınızı almış olduğunuz dövize göre esktre sunmaktadır. Döviz Harcamalarında en önemli nokta, döviz değişim ücretidir. Visa ve master’in döviz kuru genel değişimlerinde %3 oranında döviz değişim komisyonu vardır. Bu ücreti ödememek için bankalardan döviz ile ekstrelendirme isteyebilirsiniz. Fakat döviz ile ekstrelendirmenin de bazı komisyonları ve ücretleri mevcuttur.

Kredi Kartı Harcamasını Döviz İle Ekstrelendirmek

Yapmış olduğunuz kredi kartı harcamalarını döviz olarak olarak ödemek için bankanız ile görüşme yapıp, yapmış olduğum harcamalarını döviz üzerinden ekstrelendirmek istemiyorum demeniz gerekir. Bankanız istediğiniz bu işlemi kısa sürede yapacaktır ve kartınız için her ay bir TL bir de seşmiş olduğunuz döviz biriminde ekstre sunacaktır.

Kredi Kartı Harcamasını TL İle Ekstrelendirmek

Yukarıda yazılan durumun dışında, döviz harcamalarınızı tamamen TL’ye çevirilerek ekstrenize yansıtılmasını istiyorsanız eğer, yine aynı şekilde bankanızı arayarak talep vermeniz gerekmektedir.. Fakat bir çok bankanın böyle bir seçeneği yoktur. Örnek verecek olursak eğer iş bankasının maximiles visa özellikli kredi kartlarında, kartınız ayrı olarak TL ve Dolar belirlemesi yapmakta ve döviz işlemlerinizi de yalnızca o limit üzerinden döviz olarak ekstrede sunulmaktadır ve o harcamaya yönelik ayrı bir TL ekstresi yansıtmamaktadır. Ancak diğer kart tiplerinde İş Bankası bu seçenği sunar.

Kredi Kartının Döviz Ve TL İle Ekstrelendirmenin Zararları- Faydaları

Kredi kartlarının döviz veya TL olarak ekstrelendirmeniz bir çok faydası ve aynı zamanda zararı vardır Örnek verecek olursak eğertüm harcamalarınız dolar üzerinden yapılıyor ise ve dolar olarak ekstrelendirmek sizi %3’lük komisyondan tamamen kurtaracaktır. Fakat tüm ekstrenizde yazan borcu ödemeniz durumunda bu geçerli bir yol olabilir. Çünkü bu durumda %15’lik çıkan bir kesinti, sizler için olumsuz durum oluştaracaktır.

Bunun dışında  ekstrenizin TL’ye çevrilmesi ise size tek bir ekstre ve ödeme tutarı çıkarmakta ve döviz kurunda olabilecek sert yükselişlerden sizi tamamen koruyacaktır. Bu konuda kendi kullanım alışkanlıklarınıza göre bir ekstrelendirme seçmelisiniz. Harcamalarınızın TL’ye çevrilmesi demek; size tek bir hesap özeti çıkartması demektir ve tek bir para cinsi üzerinden ödeme yaparsınız. Döviz kurunda olabilecek yükselmelerden kurtulabileceğiniz gibi, ek olarak hesap özetinizi TL olarak ödediğinizde, yurt içi harcamalarınıza uygulanmakta olan asgari tutarı ve borç taksitlendirmesinden de bu şekilde faydalanabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.