Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

Kredi Kartı Asgari Ücreti Ödenmezse Başınıza Gelecekler!

65

Kredi Kartı Asgari Ücreti Ödenmezse Başınıza Gelecekler – Bilindiği üzere kredi kartları, bankalar tarafından ayrıcalıklı bireylere verilen bir araçtır. Tüm işletme ve dükkanların sahip olduğu pos sistemi sayesinde, tek bir tuşlama ile alışverişler yapılmaktadır. Bu denli işlemleri sağlayan kredi kartı çipleri, daha önce görülmemiş bir uygulamadır. Kredi kartları aslında borç olarak alınan ve ay sonunda ödenen para gibi görülebilir. Buna ek olarak internet alışverişlerinde de sıkça kullanılan bir ödeme yöntemidir.

Kredi kartlarının sistemine göre, her ay ödenmesi gereken brüt tutar ve asgari tutar vardır. Brüt tutara göre asgari tutar daha düşüktür ve mutlaka ödenmesi gerekir. Asgari ödemeler, kredi kartının belirli bir tutarına göre hesaplanır. Bu borcun ödenmemesi, bazı sorunları da beraberinde getirir.

Kredi Kartı Gecikme Faizleri

Kredi kartı asgari borcunun ödenmediği durumda ilk karşılaşacağınız şey, faizdir. Kredi kartları faizleri günlük olarak işler ve asgari ödemeye yansıtılır. Bu ödemenin her ay sarkıtılması demek, her ay yüksek asgari tutar ödemek demektir. Günlük faiz tutarları 0.80 ile 2 TL arasında değişmektedir. Faiz oranındaki değişikliğin sebebi, bankaların çalışma şartları ve prensipleridir. Faiz durumu, zamanla önemsiz gibi gözükse de büyüdüğü zaman çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ücretin Düzensiz Ödemeleri

İlk önce kredi notu yüksek tutulmak isteniyor ise, mutlak asgari ödemelerin düzenli yapılması gerekir. Düzensiz ödemeler yapılır ise, kredi notu bir hayli dip seviyelere iner. Bu durum karşısında limit arttırımı talepleri geri çevrilir ve bankalar ile ileriye dönük anlaşmalar sağlanamaz. Bunun en büyük örneği de, kredi çekiminde aranan kredi notudur. İleriye dönük bankalar ile çalışmalar yapmak ve kredi çekmek istiyorsanız, asgari tutar ödemelerinizi mutlaka düzenli yapmalısınız.

Kredi Kartı Asgari Ücretin  Geç Ödenmesi

Kredi notuna etki eden diğer bir husus ise, kredi kartı asgari tutarlın geç ödenmesidir. Ay sonu ekstrenizde yazan tarih dışında ödemenizi yaparsanız, kredi notu son derece zarar görür. Kredi notuna her banka ulaştığı için, ileriye dönük hiçbir banka ile çalışılamaz. Geç ödeme durumu oluyorsa eğer, bankaya bilgi verilmeli ve bu durum karşısında ödemeler yapılmalıdır. Bankalar son zamanlarda bu tür zorluklara, bazı olanaklar sağlamaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ücreti Ödenmezse Banka Tarafından izlenecek Yollar

Kredi kartlarının düzensiz ödenmesi ve devamında hiçbir şekilde ödenmemesi, bir takım olumsuz durumları da beraberinde getirmektedir. Bu durumların en başında yasal takip süreci gelmektedir. Yasal takip süreci, kredi kartlarının 3 ay gibi bir süreyle ödenmemesinin ardından başlatılmaktadır. İlk olarak avukatlık bürosuna devir işlemleri yapılır ve bu ödemeyi artık avukat yoluyla halletmek durumunda kalırsınız.

Avukat süreci devamında icra sürecini getirir. Avukatlık bürosu tarafından sık sık mesaj atılır ve sesli arama gerçekleştirilir. Zamanla ilk olarak banka hesaplarınıza bloke koyulur ve son olarak aracınızı haciz etme işlemi gerçekleşir.

Araç haciz etme süreci bittikten sonra, ödeme tahsil edilemez ise artık sahip olunan diğer malların haciz işlemine geçilir. Bu tür sorunlar sıklıkla görülmekte ve herhangi bir çözüm bulunmamaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için ödemeleri geciktirmemeli ve gecikme durumunda bankaya bilgi verilmelidir.

Haciz işlemi sürecinin devamında, mahkeme ve cezalandırma yoluna başvurulur. Ödeme yapmayan bireyler, avukatlık bürosu tarafından mahkemeye verilir ve uygun görülürse cezanın tutarı kadar haip cezası günü çıkar ve birey ödeme kadar hapis yatar. Ayrıca mahkemeler bu olaylardan meşgul edilmesin diye, mahkeme tarafından borç düzenlemesi yapılır. Kredi kartı borcu ne kadar ise, ödenebilir konuma getirilir ve aylık takside bölünür.

Bu sürece kadar gelişen olaylar, bireyin kredi notunu çok olumsuz etkiler ve birey en az 5 yıl süreyle bankalardan kredi dahi çekemez. Kredi notu da en az 5 yılda kendine gelir ve birey risk grubundan tamamen çıkar. Görüldüğü üzere kredi kartında yaşanacak ufak bir sorun, devamında birçok sorunu da getirmektedir.  Kredi kartı harcamaları, aslında bireyi bankaya tanıtır. Bireyin ne denli güvenilir olduğu hakkında ön tespiti iletir. Bu sebepten dolayı, kredi kartlarının borcu ödenmiyorsa bile takside bağlamak mantıklı bir tercih olmasıyla beraber, olumsuz sonuçları da ortadan kaldıracaktır.

Kredi Kartı Asgari Ücreti Ödenmezse banka müşteri temsilcisi sizi sürekli arayarak icraya vereceğini en kısa sürede borcunuzu ödemeniz için ikna yöntemlerini uygulama başlayacaktır. 1 ay ödemezseniz hafta da bir 2 ay ödenmezse 2 günde bir banka size arar bazen de tehdit dilini kullanabilirler. Fakat 3 ay dolmadan takip sürecini başlatamayacağını belirtmek isteriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.