Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

Kredi Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Husus

21

Kredi Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Husus – Günümüzde alışverişlerde sunduğu kolaylıklar nedeniyle kullanılan kredi kartları, kullanım sayısını bir hayli arttırmıştır. Son zamanlarda kredi kartı adeta vazgeçilmez bir ödeme aracı haline gelmiştir. Sunduğu avantajlı ek puanlar, taksitler ve ödeme kolaylıkları ile insanlar için olmazsa olmazlar arasındadır. Son araştırmalara göre 40 milyonun üzerinde kredi kartı olduğu gözlenmiş ve kredi kartı harcamalarınında son 5 yıla oranla 12 kat artış gözlenmiştir.

Kredi kartlarının hayatımızdaki yeri tartışalamaz fakat Kredi Kartı Alırken , dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kartı kullanımlarından doğan sorunlar da, kredi kartlarıyla beraber gelmiştir ve aşağıda yazılan hususları dikkatte almazsanız, sizinde başınıza büyük sorunlar gelebilir, icralık olabilir, haciz işlemleri yapılabilir, takip sürecine girebilir ve en kötüsü hapse girebilirsiniz.

İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin

Kredi Kartı almadan önce, kredi kartına ihtiyaç duyup duymadığınızın farkına varın. Kendinize ‘’ben neden kredi kartı alıyorum?’’ gibi bir soru sorun ve cevabınızı verin. Eğer cevabınız sizi tatmin ettiyse, kredi kartına düşünmeden başvuru yapabilirsiniz. Fakat sorunuza mantıklı bir cevap alamadıysanız, hiç başvuru yapmadan bu fikirden vazgeçin. Çünkü ihtiyacınız olmadığı halde kredi kartı alırsanız, aslında büyük sorunların altına imza atmış olursunuz.

Uygun Bankayı Belirleyin

Banka müşterilerinin bir çoğu, aktif olarak çalıştığı banka üzerinden kredi kullanmaktadır. Bu nokta bakıldığı zaman mantıklı gibi gözükse de, aslında çok kötü bir yaklaşımdır. Bankanızdan maaş alıyor olabilirsiniz ya da mevduatınıza iyi faiz veriyor olabilir. Fakat kredi kartlarında yaptığı avantajların iyi olduğunu kim söyleyebilir? Veya avantajları iyiyse, diğer bir bankanın kredi kartının daha iyi olmadığını nereden biliyorsunuz? Bu yüzden bankalar arasında sürekli bir araştırma yapmalı ve size en güzel teklifi veren bankayla çalışmalısınız.

Kredi Kartı Ücretine Dikkat Edin

Uygun bankayı belirlerken dikkat edeceğiniz husus ise, kredi kartında alınan yıllık ücrettir. Bilindiği gibi her kredi kartının, kendine ait bir kullanım aidat ücreti vardır. Bu ücret sizlerin her ne kadar bütçesini sarsmasa dahi, ödenmesi mutlaka zorunludur. Bu konuda en düşük kart aidatı olan bankanın kredi kartını tercih etmelisiniz.

Limit Bilgilerinizi Kendinize Göre Düzenleyin

Kredi Kartı kullanıcılarının en büyük sorunu, limit oluştururken fazla acemi davranmalarıdır. Hatta kredi kartından dolayı hayatına son veren bireylerin, limitleri sonuna kadar tüketmesinden dolayı bu tür yöntemlere başvurduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden ne çok düşük limitli bir kredi kartı kullanın, ne de çok yüksek bir limitli kredi kartı alın. İkisinin ortası olsun ve kendi sabit gelirinize doğru orantılı olarak, sizi sarsmayacak şekilde bir limit ayarlaması yapın.

Faiz Oranlarını Karşılaştırın

Bankaların sunmuş olduğu kredi kartlarında, gecikme faizleri, alışveriş faizi ve nakit avans faizi gibi ek faizler bulunmaktadır. Bankaları araştırırken, en düşük faizi veren bankanın kredi kartını tercih etmeye çalışın. Aslında bu faizler başta ufak gibi gözükse de, birleştiği zaman çok büyük meblağlar çıkarabiliyor. Bu yüzden düşük faizli artı kullanmak, sizler için büyük bir avantaj olacaktır.

Kendini Kanıtlamış Kredi Kartlarını Kullanın

Piyasada kendini tamamen kanıtlamış ve kullanıcı sayısını zirvelere çıkarmış kredi kartlarını kullanabilirsiniz. Örnek olarak World, Bonus, Maximum kredi kartlarını verebiliriz. Bu kartların hemen hemen her işyerinde kullanıldığını biliyoruz. Ayrıca bu kartları kullanan pek çok banka var. Bilinen kredi kartlarını kullanırsanız, sahip olacağınız indirimler, hediyeler ve taksitler, sizler için avantaj olacak. Dolayısıyla bilinmedik bir kredi kartı alıyorsanız, ondan avantaj beklemeyin. kartı kullanmak zaten büyük bir risk ve o riske bir de, olumsuz sonuçlar eklemek çok mantıksızdır.

Özelliği Olan Kredi Kartlarını Tercih Edin

Artık kredi kartlarının pek çok avantajı oluyor. Mesela mil veren kredi kartlarını herkes biliyordur. Harcama yaptıkça mil kazanıyor ve bu miller ile uçak bileti alınabiliyor. Eğer uçmayı sevmiyorsanız, mesela eğitim giderleri için puan veren bir kartı kullanabilirsiniz. Alışveriş meraklısı bir kişiyseniz, alışveriş puanları hediyeleri kazandıran bir kredi kartı alabilirsiniz. Hiç bir özelliği olmayan kart  kullanmanız, sizler için avantajını tamamen yitirecektir ve kredi kartına başvuru yapmak istiyorsanız, bu hususa mutlaka dikkat ediniz. Kısa bir araştırma yaparak, kredi kartlarının detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.