Banka ve Kredi Rehberi Sitesi
Tarama Kategorisi

Finans Sözlüğü

Finans Hakkında

Finans bankacılıkla ve parayla ilgili bir terimdir. Para, herkesin ihtiyacı olan bir kaynaktır. Özellikle şirketler sık sık para ihtiyacı duyar. Bu sebeple bankalarla her zaman iletişim halindedirler. Finans ise para için bir süreçtir. Şirketin ya da bireyin ihtiyacı olan parayı temin etme ve bu parayı doğru yerde doğru zamanda kullanma sürecineMali adı verilmektedir. Şirket parayı yani fonu sağlıyor, kullanıyor ve aktarıyor ise bu olaya finansman adı verilmektedir.

ŞİRKETLERİN BELLİ BAŞLI MALİ KAYNAKLARI NELEDİR?

Peki, şirketler finansı nereden sağlamaktadır Şirketlerin belli başlı Mali kaynakları hakkına bilgi vermek istiyorum. Bir şirket finansman sağlasa bile, elinde yüklü bir para olsa ve bunu gerekli yatırım için harcasa bile geliri olduğu kadar şirketin gideri de bulunmaktadır. Gelirler ve giderler dengeli olmayıp giderler gelirlerin üstünde bir değer gösterdiği zaman şirket tekrar finansman ihtiyacı duymaktadır. Bu kaynaklardan birkaçı: patronun kendi şahsi kaynağı şirket bütçesine aktarılabilir.

Bu bir finans kaynağıdır. Bunun dışında borç alınabilir ki bu genelde diğer şirketlerden gerçekleştirilmektedir. Şirket yine bünyesinde satış yaparak gelir elde edebilir. Bunu yapacak güçte de değilse bazı masraflardan kısarak bütçe artırımı yapar. Son olarak başvurulan ve en çok tercih edilen yöntem ise banka kredisi yöntemidir ki bu en önemli mali kaynaktır.

Bu kategorimizde finans ile ilgili bilgiler yer alacaktır.