Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

Çeklerde Dolandırılmayın! Çek Sorgulama Yapın!

181

Çeklerde Dolandırılmayın! Çek Sorgulama Yapın – Türkiye’de en çok korkulan alışveriş genelde Çek ile yapılan alışverişlerdir. Çek alınırken Çekin gerçek mi sahte mi olduğunu, Karşılığının olup olmadığını pek bilmeyiz bu nedenle Çek alışverişlerini ne kadarda tercih etmezsek alışverişlerde olmazsa olmazlardandır.

Çek aslında bir ödeme emridir. Avantajı ileri tarihli bir ödeme yapabilmenizdir. Eğer Çek’te sıkıntı çıkarsanız dahi belli bir süre sonra senet mahiyetinde olabilir alacağınızı her türlü tahsil edebilirsiniz. Fakat Çek sağlam değilse paramız gider bir kuruş bile alamayız. Bu nedenle Çek sorgulama yaptırmamız gereklidir.

Genelde çeki sorgulamayız Çek’in sahibini sorgularız. Eşe dosta sağlam olup olmadığını sorar aldığımız bilgilere göre olumlu veya olumsuz davranırız. Fakat yanlış bilgiler elde ettiğimizde yine aynı şekilde ağzımız yanacaktır.

 

Bu konuyla alakalı Findeks Çek Durum sorgulama hizmeti sunmaktadır. Findeks aracılığı ile satın alacağınız hizmet ile çek durum sorgulama işlemlerini yapabilir, Çekin geçerli olup olmadığını dolaşımda olup olmadığı ile ilgili detaylı ve kesin bilgiler sunmaktadır. Bütün bankaların sistemlerini özellikle büyük bankalar olan, Ziraat bankası, İş bankası Akbank, Halkbank, vakıfbank, Garanti bankası, Yapı kredi, Finansbank vs bankaların çekleri genelde çok sorgulanıyor.

Çek Sorgulama Nasıl Yapılır

Çek Sorgulama nasıl yapılır

Bu bankaların çekleri veya başka bankanın bir çekini bir kaç adımda sorgulama yapabiliyorsunuz. Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi, Çekin alındığı banka, Şube kodu, Çek hesap numarası ve çek sıra numarasını girerek sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Çek Sorgulama hizmetini sadece findek üzerinden yıllık paketler olarak alabilrsiniz. Çek alışverişinize göre bir paket seçerek sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Çek sorgulaması yaptıktan sonra dikkat etmeniz bir kaç hususu belirtmek isterim. Öncelikle çek raporunda Çek endeksi bulunmaktadır. Kişilerin kredi notu gibi bir not sistemidir.  Çek endeks puanı ile kişinin geçmişteki ödeme alışkanlıkları ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer puanı yüksekse bu kişi çeklerini zamanında ödüyordur. Fakat  Çek Endeksinin gelecek tahmini yapmadığını geçmiş verileri dikkate aldığını da hatırlatalım…

Çek raporu, Çek endeksine göre daha geniş bilgileri güncel (günlük) olarak bankalardan alınmakta hali hazırda ki çeklerinin ödenip ödenmediğini, keşide edilmiş çekleri vs tüm finansal bilgilere ulaşabilirsiniz.

Karekodlu Çek Sorgulama

Findeks üzerinden alacağınız paket üzerinden telefonunuza findeks uygulamasını indirdikten sonra çok kolay ve hızlı bir şekilde karekod ile çek sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Bu bilgilerin ışığında alışverişlerinizi çok kolay ve rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Artık sahte çeklere ve karşılıksız çeklere aldanmayacaksınız. Sorularınızı yorum alanında bize sorabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.