Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

Bitcoin ve Altcoinler Hakkında Merak Edilen 8 Önemli Husus

158

Bitcoin Ve Altcoinler Hakkında Merak Edilenler

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 senesinde Satoshi Nakatomo tarafından ufak yöntemler ile bulunmuş ve herhangi bir merkezi, bağlı olduğunu bankası ve resmi kuruluşubileahi olmayan, yalnız para birimleriyle alınan, satılan ve arından işlem gören bir birim olarak bilinmektedir. Genel piyasalarda dolar gibi, euro gibi, ve Türk Lirası gibi para birimleri aracılığı ile lense edilmektedir. Bitcoin’in kısaltması BTC olarak bilinir. Bitcoin uzun bir zamandır bizlerle olmasından dolayı, sanal para birimi olarak da hafızalarımıza kazınmıştır.

2008 yılından beri sürekli bir değişim içerisinde olan bitcoin, ilk çıktığı andan beri değerini arttırmaya devam etmektedir. En değerli 3. Parti parti bir hizmeti olmasından ötürü, şuan adeta dudak uçuklatan bir değeri vardır. Bitcoin’in satış fiyatı 15.800 TL civarında seyretmektedir ve bu tutar her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bitcoin’in bu denli artmasındaki tek sebep, internetin ve teknolojinin, bir hayli gelişim içerisinde olmasından dolayıdır.

Artık bir çok internet hizmeti veren işletme ve kuruluşlar Bitcoin transferlerine daha çok önem vermektedir. Alım ve satımlarını bitcoin üzerine yapan şirketler, aslında bu alanı sektörü bir yatırım aracı olarak tercih etmektedir. Sürekli yükselen bir grafiğinin olması da, Bitcoin’in ne kadar yüksek oranda kazanç sağlayan bir yatırım aracı olmasının adeta bir göstergesidir.

Altcoin Nedir?

Bambaşka bir algoritma yapısını içerisinde barındıran, yeni şifrelenmiş birimlere Altcoin denmektedir. Yani hemen hemen bitcoin benzeri şifrelenmiş olan para birimleridir. Gündemde yaklaşık olarak 200’den fazla altcoin işlem görmekte ve bunlar bitcoin exchange sitelerinden büyük işlemler görmekte ve talep almaktadır.

Fakat tüm exchange sitelerinde tüm coinleri bulamayabilirsiniz. Bunun sebebi ise, genel olarak altcoinlerin işlem hacminin yeterli seviyeye gelmiş olmaması ve gerekli talep sınırına kadar ulaşamaması ile alakalı bir durumdur. Altcoinleri sorunsuz Bitcoin’e çevirebileceğiniz Cryptsy internet sitesinden aktif olarak 150’yi geçik altcoin işlem görmektedir.

Gündemde en çok işlem gören altcoin algoritmaları;

  • Quark
  • Ipo/Shares
  • Sha-256
  • SCRYPT
  • Keccak

Sha-256 şifreleme türü, Bitcoin’in de kullandığı algoritma sistemidir. Gündemde yoğun ilgi odağı olan ve 2. Gelişmiş, şifrelenmiş para birimi olarak işlem görmeye devam eden Litecoin ise Scryptşifreleme algoritmasını tercih etmektedir.

Keccak algoritması ise tamamen Maxcoin ile popüler olmuş ve kullanılmaya başlamıştır. Maxcoin, CPU tabanlı sistemler için ilk olarak gelişmiş olan ve ekran kartı ile çalışan mining programlarıyla son derece kazançlı bir birim olarak gündeme gelmiştir.

İşlemci gücünüze güveniyorsanız eğer ve iyi şekilde Quark tabanlı coin biliyorsanız kar edebilirsiniz. Çeşitli Quark tabanlı coinleri kasarak, iyi düzeyde kazanç elde edebilirsiniz.

Ripple coin ile üne kavuşan Ipo türü şifrelenmiş coinler ise, gönderdiğiniz Shares oranına yönelik size kazanç vermektedir.

Bitcoin Ve AltCoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bu para birimleri üzerinden yatırım yapmak istiyorsanız ilk önce yatırlatmak istediğimiz şey, sabırlı olmanızdır. Daha sonra bu işe girmeye karar verdiyseniz, bir cüzdan almanız gerekmektedir. Bitcoin ve altcoinleriniz cüzdan hesabınızda bulunur. Bu cüzdan hesabınıza da kodlar vasıtası ile eklenir. Cüzdan almanın aslında iki yolu vardır. İlk olanı kendi bilgisayarınızın harddiskini kullanarak alınan cüzdanlardır ve harddiskinizde coinlerinizi saklayabilirsiniz. Bunun dışında bazı online cüzdan açan siteler vardır. Örnek olarak Blockhain ve Btc Türk’ü verebiliriz.

Cüzdan hesabınızı oluşturduktan sonra, coin borsalarından alım-satım yapabilirsiniz. Coin borsları, sadece coinler üzerinden yapılan işlemlerin olduğu bir alandır. Bitocin alınca sizlere kod verilir ve parayı borsaya aktarırsınız. Bitcoin alımı tamamlandıktan sonra, bitcoin ve ya diğer coinlerin değerinin artmasıyla satarak gelir elde edebilirsiniz. Örnek olarak BTC türk, simplefx, iqoption’u verebiliriz. Bu sitelerden alım-satımlarınızı gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Bitcoin Ve Alt Coin Yatırımları Hakkında İpuçları

Coinlerin hayatımızdaki yer tartışalamaz. Bitcoin neredeyse altının önüne geçmiştir ve dijital platformların gelişim göstermesi, coinlerin de değerine etki etmiştir. Bir çok ünlü şirket, yatırımlarını bu alana doğru yapmış ve kazanmaya devam etmiştir. BTC bu yazıyı okuduğunuz her saniyede bile değerini arttırmaya devam etmektedir. İşlem hacmini her geçen gün arttıran bitcoin veya diğer altcoin yatırımları yapmak için, sabırlı olmanız gerekmektedir. Aslında bu işlem için, finans uzmanı olmanıza gerek yok.

Yeteri kadar paranız bir cüzdan hesabınız var ise, geri kalanı çok basittir. İstediğiniz zaman alımlarınızı yaparsanız ve herhangi bir zamanda satarsınız. Alım-satımdan doğan fark ise, sizlerin karı yada zararı olur. Fakat bitcoin’in bu denli yüksek fiyatlara çıkması, akıllarda soru işaretlerini getirmiştir. Bitcoin’in değerli yatırım aracı olması, düşmeyeceği anlamına gelmez. Fakat %80 ihtimal ile artmaay devam edecektir. Sabırlı bir şekilde ilerler ve tüm değişmeleri takip ederseniz, coinlerden güzel paralar kazanabilirsiniz. Risk alarak bu piyasaya adım atın ve her geçen gün coin gelişimlerini görün.

Coin Madenciliği Gerçek mi?

Bitcoin Madenciliği

Bitcoinleri üretmek veya öbür yandan almak için neler yapılacağına dair detaylı bilgiler, Satoshi Nakatomo tarafından kullanıcılarına aktarılmıştır. BTC madenciliğini bizlere duyuran Nakatomo, aslında bunun bir şans oyunu olduğunu söylemiş ve buna göre işlem yapmamız hakkında detaylı bigiler vermiştir. Sonucunda Bitcoin madenciliği, samanlıkta iğne aramak kadar zordur diye benzetme yapmıştır. Genelde şirketlerin yürürlüğe koyduğu bu madencilik sistemi, büyük oranda yankı uyandırmayı başarmıştır.

Dikkat edilmesi gereken tek nokta ise, Bitcoin Madencliği adından işlemler yaptığını bizlere söyleyen ve kullanıcılardan nakit para veya teminat alarak Bitcoin veya altcoin üreteceklerini, bu coinleri teslim edeceklerini edeceklerini, hiç bir işekilde işlem yapmadan coin vereceklerini aktaran dolandırıcı şirketler tamamenortaya çıkmıştır. Bu şirketlerin hiç bir şekilde gerçekle bağlantısının olmadığı gibi, insanları sömürmekten başka işlem yapmıyorlar. Bu noktaya dikkat edilmeli ve bu şirketlere hiç bir şekilde para transfer edilmemelidir. BTCmadenciliği yalnızca, çekilişler üzerine gerçekleşir ve piyasa da bu sayede dengelenmiş olmaktadır.

Bitcoin Atmleri

 

Bitcoin ATM leri tamamen yeni bir oluşum ve oldukça az bulunan bir konsept. Fakat kurulduğu andan itibaren son derece popüler ve çok kolay bir platform olduğunu kanıtladı. ATM leri, yüz yüze alışveriş gerçekleştirdiğiniz tüccarlara benzetmek pekte yanlış olmaz. İnsan yerine makineler vasıtası ile yapılan bu alışverişte, nakit paranızı Atm üzerine koyuyor ve karşığında wallet (cüzdan) ınıza Bitcoin ekleyebileceğiniz bir koda sahip oluyorsunuz.

Tekrar altını çizmek isteriz ki, bu atmleri kullanmak için çevrimiçi ve yerel bir wallet (cüzdan) sahibi olmanız gerekmektedir.

Exchange, Wallet Ve Banka Hesapları Hakkında Önemli Noktalar

Kimlik bilgilerinin eksiksiz girilmesine rağmen değiş-tokuşlar ve cüzdanlar, bankaların kurallarına göre düzenlenmemiştir. Yani hesabınızın hırsızlar tarafından çalınmasına karşılık hiçbir şekilde sigortanız yoktur.  Bitcoin şu anda bir çok ülkede legal olan bir para birimi olarak değer görmemesinden dolayı otoriteler de bu çalıntılara karşı nasıl bir yenilik yapacaklarını genel bir ifade ile belirleyememiş ve koruma üzerine çalışmalar yapılmamıştır. Hırsızlar wallet (çevrimiçi cüzdan) şifrenizi bir kere çalmasının ardından şifrenizi tamamen değiştirirler ve bu hesabı geri almak için, bir garantiniz yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.