Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

5 Ana Başlıkta Banka Hesap Blokesi Kaldırma İşlemleri

664

5 Ana Başlıkta Banka Hesap Blokesi Kaldırma İşlemleri – Bireylerin banka hesapları, sadece kendine has olan ve kendisinin izni dışında işlem yapılamayan kişisel hesaplar olarak bilinir. Fakat bireyin bankaya, kişiye veya kuruma borcu varsa, hesabına izni olmadan bloke koyulur. Bloke koyma işleminin, birden fazla nedeni olabilir ve gerekli koşullar karşılanmadan bloke kaldırılmaz.

Bankaların hesaplara bloke koyma işlemi, borç alacaklısının bildirim vermesi durumunda gerçekleşir. Bunun dışından bankaya borç var ise, gerekli işlemi yürürlüğe koyar ve borç kadar bir paraya bloke koyar. Örneğin 1.000 TL tutarında borcunuz varsa, hesabınızın yalnızca 1000 TL’lik kısmına koyulur ve geriye kalan kısmı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle bilinen kurumlar, bu tür bloke işlemine sıkça başvurmaktadır. Bloke koyulduktan sonra, mutlaka blokenin nedenini tam olarak kavramanız gerekmektedir.

Banka Hesap Blokesi Kaldırma İşlemleri

Öncelikle hesabınıza kim bloke koyduysa, ilk olarak o kişiyle görüşmenizi öneririz. Bloke işlemleri genel olarak, devlet dairesi ve vergi borcu gibi durumlarda yaşanır. Devlet dairesine giderek, blokenin kaldırılması için talimat verebilir ve blokenizi kaldırabilirsiniz. Ek olarak bir yerde maaşlı olarak çalışıyorsanız ve borcunuz bir hayli yüksekse, çalıştığınız kurum ile görüşerek bloke kaldırılabilir. Çalıştığınız işletme, devlet dairesine gerekli yazıyı gönderir ve maaşın 1/10’luk bir kısmını borcu için kestiğini ve kestiği kısmı da kendisinin ödeyeceğini beyan eder. Devam eden süreçte, borç bitene kadar 1/10’luk bir maaş kesintisi yapılır ve vergi dairesi hesabına sizin adınıza yatırılır. Olası durumda borç düşük bir tutarda ise, peşin ödeyerek bloke kaldırılabilir.

Hesaplara Nasıl Bloke Koyulur?

Alacalıklı kişinin devlet kurumu olması durumunda, borcu belirten bir tahakkuk fişini tüm bankalara gönderir. Bankalar da borç miktarına göre, bloke işlemlerini yapar. Alacaklı kişi eğer devlet kurumu değilse, icra yoluyla bloke işlemi koyar. Bloke işlemi yalnızca paranın tutarı kadardır. Borcun fazlasına kadar bloke koyulamaz ve böyle bir durumda bankayla görüşülmesi gerekmektedir.

Başka Bankadan Hesap Açarak Blokeden Kaçılabilir Mi?

Banka gerekli yazıyı gördükten sonra, ilgili hesaba bloke koyar. Fakat bireyin herhangi bir hesabı olmadığını görürse, bunu yazılı bir şekilde bildirir. Birey daha sonra başka bir bankadan hesap açtığı zaman, bloke sorununa takılmaz.  Blokeden kurtulursunuz. Fakat alacaklı tekrardan banklara yazı yazarsa tüm hesaplarınız tekrardan blokenir.

Banka Bloke Sorgulama

Banka hesabına koyulan blokeleri öğrenmek ve nedeni hakkında bilgi sahibi olmak için, mobil cihazlardan veya bilgisayarlardan http://www.gib.gov.tr/ adresine girilmesiyle sorgulamalar yapılmaktadır. Sorgulamaları yapmak ücretsizdir ve ek olarak GİB resmi internet sitesinden de bloke işlemi sorgulanabilir. Yakın bir tarihte E-devlet kapısında da sorgulama yapma özelliği eklenmiştir.

Yukarıda ki sorgulama sistesinden sorgulama yapabilir fakat sadece vergi dairesi tarafından konulan bloke ve haciz işlemlerini görebilirsiniz. Başka türlü öğrenmeni tek yolu banka ile iletişime geçmektir.

Maaş Hesabına Bloke Konur Mu?

Çalıştığınız şirketten maaş alabilmek için açılan hesaplar, bireyin maaş hesabı olarak geçer. Herhangi bir borçtan dolayı, maaş hesaplarına da blokeler konulabilir. Maaş hesaplarına koyulan blokeler, sadece borç tutarı kadar olmaktadır. Koyulan blokeyi kaldırmak için, yukarıdaki işlemleri uygulamak gereklidir. Fakat bireylerin aklına soru işareti gelmesin çünkü, bloke koyulsa bİle maaşınız sorunsuz hesabınıza yatar. Bloke koyulduğu zaman, hesap kapanmaz. Yalnızca para kullanılamaz duruma gelir.

Bazı çalışanlar hesaplarında ki bloke nedeniyle maaşlarını aile fertleri hesaplarına aktarmak istiyor. Çalıştığı yere giderek bunun olup olmayacağını soruyor. Belirtmek isteriz ki çalıştığınız kurum hesabınızdan başka kimseye sizin adınıza yapılan ödemeyi yapmaz. Yasal olarak ta yapmak mümkün değildir.

Emekli Maaş Hesabına Bloke Koyulması

Emekli maaşını almak için gerekli bankadan hesap açan bireyler, bu hesaplarını yalnızca emekli maaşını çekebilmek için kullanırlar. Fakat bloke işlemini gerektirecek icra takibine düşmüşse, emekli maaşına borcu kadar bloke koyulur. Blokenin kaldırılması için, ilgili banka şubelerine bildirim yapılmalıdır. Olası ihtimalle borç taksitlendirilebilir ve taksitlerin maaştan kesilmesi sözüne göre, bloke kaldırılabilir.5 Ana Başlıkta Banka Hesap Blokesi Kaldırma İşlemleri yazımızla alakalı yorumlarınızı yorum alanında sorarsanız cevaplamaktan onur duyacağım…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.