Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

4 Ana başlıkta Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Başvurusu ve Şartları

229

4 Ana başlıkta Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Başvurusu ve Şartları – Tarım ve hayvancılıkla üzerine uğraş veren halkımız ekim-dikim yapmak ve yavrulayan hayvanları için daha kaliteli ortam ayarlamak amacıyla nakit paraya ihtiyaç duyuyorlar. Yeteri kadar sermayesi olmayan çiftçilerimizin derdine, devlet yetişiyor ve tamamen devlet destekli Ziraat bankası çiftçilerimizin tüm tarımsal ve hayvancılık ihtiyaçları için çiftçi kredisi imkanı veriyor. 

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım kredi ve kooperatifleri vasıtası ile Ziraat bankası faizsiz kredi haberini kısa bir süre önce duyurmuştu. Devamında çiftçiler üzerinde çalışmalar yapan devlet, çiftçilere 31 aralık 2016 tarihinden beri destek vermektedir. Faizsiz çiftçi kredisi olmasına ek olarak Ziraat bankasının kampanyaları olan; Genç çiftçi kredisi, iyi tarım proje kredisi, Üretim destek kredileri, arazi alım kredileri, hasat pazarlama kredileri, Lisanslı depoculuk yatırımları, nakliye aracı kredileri isminde birçok çiftçi kredi kampanyası aktifliğini sürdürmektedir. Bu kredi kampanyalarına başvurmak için bizzat şubeye gitmeniz gerekmektedir. İnternet ve telefon vasıtası ile bankacılık hizmetine başvuru yapsanız bile sizin ihtiyacınıza uygun çiftçi kampanyaları için, şubeye çağrılmanız gerekecek.

Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Gerçek kişiler için;

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Çiftçi belgesi
 • Tarımsal işletmeyi onaylayan (tapu ya da kira kontratı)
 • Kredi teminatı (ipotek edilen mal detaylı beyanı)
 • Faaliyet gösterdiğine ilişkin 3 yıllık gelir tablosu ve bilanço

Tüzel kişiler için;

 • Çiftçi veya ÇKS belgesi
 • Hangi odaya bağlı olarak devam ettiğine dair kayıt belgesi
 • Vergi belgesi
 • Temsil için yetkili kişinin noter tasdikli imza sirküleri
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin kopyası ve aslı
 • İşletmenin son 3 yıllık bilançosu ve detaylı gelir tablosu
 • Tarımsal işletmenin teşvik belgeleri (tapu, kontrat vb.)

Kredi teminatı için (ipotek belgesi, mal beyanı)

Çiftçi Kredisi İçin Şartlar Neler?

Her bankada olduğu gibi ziraat bankasının da ilk dikkat ettiği şey, geri ödeme koşulu ve gücüdür. Bu hususlar aslında nkit para değil, gerçek çiftçi olma durumunuz, işletmenize dair belgenizi detaylı sunmanız yada kredi karşılığı düzenli maaş geliri, kira gibi bir gelir grubunuz olmalıdır. Sertifikalı üretim yapan çiftçilere sebze ve meyve fidesi üreten, tohumculuk yapan çiftçilere çiftçilik kredisi verilir. Hayvansal işletmeleri için başvuracak çiftçilerin ise, çiftçi belgesi ve işletmenin son 3 yılına dair bilançosu ile beraber müracaat etmesi gerekir.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredi Kampanyaları

 • İşletme sahiplendirme kredileri: Çiftçilerin bitkisel , hayvansal, su ürünleri üretimlerine destek vermek için oluşturulan kredi türüdür.
 • Arazi alım kredileri: Ekim, dikim için tarım arazisine sahip olma, tarım arazisini büyütme hedefinde olan yada hayvancılık yapmak için gerçekleşen gerçek ve tüzel kişilere tanınan kredi kolaylığıdır. Arazi alımlarında, hisseli toprakların diğer sahiplerince alımları sırasında, hissesiz olsa dahi bitişik arazilerin satın almak ve normal arazi alımlarında da bu krediden sorunsuz faydalanabilirsiniz.
 • Genç çiftçi kredisi: 16 şubat 2016 tarihinde yapılan bir açıklamaya göre, bakanlar kurulunca hibe yardımı alacak olan üreticilere hibe miktarının tam üç katı kadar bir yardım yapılıyor. Büyükbaş, küçükbaş, su ürünleri ve kanatlı hayvancılık gibi kontrol altında yetiştiricilik yapmayı hedef alan üreticiler bu krediyi rahatlıkla kullanabilir. Hayvan alımı, alet, teminat, yem , gübre, işçilik giderlerini karşılamak için bu krediyi alabilirsiniz.
 • Organik tarım kredileri: Organik tarım kuralı dahilindeki esaslara uyacak olan organik tarım işletmecileri( toplayan, işleyen, pazarlayan)bireylere verilen kredi olanağıdır. Organik üretim sertifikası olan her işletme bu krediyi sorunsuz alabilir. Fakat mutlaka organik tarım sertifikası olması gereklidir. Aksi takdirde kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanma ihtimali vardır. Sertifikayı da krediyi kullanırken, Ziraat Bankası’na aslını teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Hasat ve pazarlama kredileri: Üretilen ürünün hasat ya da satma zamanında ihtiyaç duyulan sermaye gereksinimine karşılık verilen bir nevi destek amaçlı kredilerdir. Kısa zamanlı maddi ihtiyaçları karşılamaya yönelik verilen, avantajlı bir kredi kampanyasıdır. Ayrıca bu kredi, çiftçiler tarafından en çok kullanılan Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi ’dir.
 • Tarımsal üretim yapmakta olan çiftçilerin, tarımsal üretimin dışında kısa vadeli maddi giderlerinin giderilmesi amacıyla verilen tüm bu kredilerin, sizlerinde maddi ihtiyacınızı ortadan kaldıracağını düşünmekteyiz. Sizlerde gerekli şartları sağlarsanız eğer, en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek başvurabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.