Banka ve Kredi Rehberi Sitesi

2. el araç kredisi kaç yaşa kadar çıkar?

141

2. el araç kredisi kaç yaşa kadar çıkar – Çağımızın ihtiyacı olarak insanlar büyük şehirlerde yaşıyor ve şehrin bir yakasından diğer yakasına ulaşım sağlamak zorunda kalıyor. Bireyden aile safhasına geçildiğinde ise bu sorun çok daha büyük bir hal alıyor. Her ne kadar toplu taşımanın faydalarından söz edilse de şahsa ait aracın konforunu toplu taşıma araçlarında bulmak hayli güçtür. Bunun yanında önceki yıllara göre ehliyet alınması ve bulundurulması daha yaygın hale geldiğinden, toplu taşıma kullanım oranı azalmaktadır. Toplu taşımaya göre otomobilin saat bakımından sınırının olmaması, konforu, birden fazla kişi için rahat seyahat imkânı, zaman kaybının azalması gibi birçok cazip seçeneği bulunmaktadır.

Bunların yanında otomobil piyasasına baktığımızda fiyatlar enflasyon dolayısıyla hayli artmış bulunmakta. Otomobil pazarında fiyatlar göz korkutur şekilde olduğundan satışlar da oldukça azaldı. Çağımızın pahalılık oranıyla endeksli şekilde birikim yapılmasının güçlüğü, alım gücünü de düşürdü. Bu soruna çözüm olarak sıfır araç alma imkânı bulunmayan vatandaşlar için birçok banka ikinci el araç kredisi imkânı sunmaktadır. Bütçeye uygun faiz oranları, kolay geri ödeme şekilleri, cazip masraf indirimleri gibi birçok olanak mevcuttur.

Değişik dosya masrafı oranları, sigorta maliyeti ve faiz oranlarıyla hem sıfır araca hem de ikinci el araca bütçeye uygun kredi temin edilmektedir. Önceki yıllardan farklı olarak herkese araç sahibi olma imkanı sunulmaktadır.

ARAÇ KREDİSİ Mİ İHTİYAÇ KREDİSİ Mİ?

2. el araç kredisi , Araç kredisi ile ihtiyaç kredisi arasında faiz oranları genel olarak denk olmasına rağmen bazı bankalarda araç kredisi için faiz oranları daha düşük olabilmektedir. Araç kredileri, ihtiyaç kredilerinden farklı olarak 48 aya kadar vadelendirilebilmektedir. Ödeme koşulları bakımından araç kredilerinde vade süresi daha fazla olduğu için aylık ödenecek taksit miktarı da azalmış olacaktır. Araç kredileri sadece binek ve hafif ticari araçlar için kullanılabilmektedir. Kefil yerine alınan alınan aracı teminat olarak göstermek mümkündür. İhtiyaç kredilerinde hayat sigortası yapıldığı için masrafın daha fazla olması kaçınılmazdır.

Bankalarca araç kredisi temininde aranan öncelikli şartlar;

  1. 18 yaşını geçmiş olmak,
  2. Düzenli gelir olması ve en az 3 ay önce yapılmış ve halen devam eden SGK kaydının bulunması,
  3. Kredi notunun yeterliliği
  4. Ödenebilecek peşinat tutarı
  5. Kredi çekilecek ikinci el aracın yaşı

İlk 3 şart bankalara yapılan her kredi başvurusu için geçerlidir. Düzenli gelir olması, gelir miktarı, gelirin belgelenmesi alınabilecek kredi miktarını etkilemektedir. Kredi notu da daha önceki borçların ödeme düzeni, halen devam eden borcun miktarı gibi etkenlere bağlıdır. Kredi notunun belirli bir sınırın altına düşmemesi gerekir.

 

 

Taşıt kredisi başvurusu için gerekli belgeler;

  1. Satın alınacak taşıt 0 km ise proforma faturası, 2. el ise ruhsat fotokopisi (Satış gerçekleştikten sonra ise Noter Satış Senedi)
  2. Kimlik belgesi
  3. İkametgâh belgesi veya son tarihli cep telefonu faturası
  4. Maaş bordrosu, gelir belgesi

ÖDENECEK PEŞİNAT TUTARI NE KADARDIR?

Hemen hemen tüm bankalar taşıt kredisi vermektedir. Ödenecek peşinat tutarı,genel itibariyle sabit olsa da alınacak aracın bedeline göre değişiklik gösterir. Araç bedelinin 50.000 TL’lik kısmı için %30; 50.000 TL üstü kısım içinse %50 peşinat istenmektedir. Örneğin; 100.000 TL’lik bir araç için kredi çekilecek olursa, 50.000 TL’lik kısım için 15.000 TL peşinat, kalan 50.000 TL’lik kısım içinse 25.000 TL peşinat istenmektedir. Yani 100.000 TL’lik bir araçta maksimum 60.000 TL kredi çekilebilmektedir.

İKİNCİ EL ARAÇ YAŞI KAÇ OLMALIDIR?

Araç kredisi için temel başvuru şartlarının atlatılmasının ardından ikinci el araç alıcıları için dikkat edilecek önemli bir husus da alınacak aracın yaşıdır. Yaş kriteri bankanın insiyatifine göre değişebildiği gibi genel olarak 5 yaş ve altı araçlar daha uygun olarak görülür. Son zamanlarda bazı bankalar tarafından  da ikinci el araç yaşı 10’a kadar yükseltilmiştir. Örnek verilecek olursa; 36 ay vadeli 10.000 TL’lik kredi çekilmesi, ayda yaklaşık 280 TL civarında bir ödeme planı ile kolaylıkla ödenebilmektedir.

Görüldüğü üzere gelişimin getirdiği her soruna karşı alternatif bir çözüm yolu üretilmektedir. Daha önceki yıllara göre bankalarda da oluşan değişimler gözle görülür hale gelmiştir. Araçların sağladığı güvenlik, kolaylık, rahatlık insanlar için daha çekici olmaya başladığından bankalar da her bütçeye uygun kredi fırsatı yaratmaktadır. Araç kredisi için şartların oldukça basit şekle indirgenmiş olması, kefil aranmaması, faiz oranlarının düşmesi de bunun göstergesidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.